Otoczaki, grys i żwir ozdobny.

Mniejsze, równie ważne elementy Twojego ogrodu

Otoczaki to fragmenty skał, które mają obłe krawędzie. W dotyku są gładkie, sprawiają wrażenie zeszlifowanych i tak też jest. W warunkach naturalnych znajdujemy je w korytach rzek i strumieni, a wiecznym szlifierzem tych skał jest przepływająca wokół woda i otaczające je mniejsze kamyki i piasek przemieszczający się wzdłuż koryta rzeki. Współcześnie otoczaki powstają głównie wskutek obróbki mechanicznej skał, dzięki czemu mamy ich ogromny wybór – zarówno w zakresie kolorystyki, jak wielkości. Ponieważ paleta barw jest naprawdę rozległa, łatwo dobrać niuanse kolorystyczne w zestawieniu z elewacją domu i roślinami. Potrzebny biały, niebieski, brązowy, czerwony, antracytowy? W otoczakach jest to łatwe i dostępne, na dodatek w różnych wielkościach, a na tym nie koniec opcji kolorystycznych.

Otoczaki dekoracyjne do ogrodu

Gdzie wykorzystujemy otoczaki?

Otoczaki zadomowiły się praktycznie wszędzie: zestawiamy je z innymi kamieniami, roślinami, w okolicach podjazdów i ścieżek, budując skalniaki – ogródki skalne łączące kamień i rośliny. Ponieważ woda w naturalny sposób łączy się z otoczakami, są często stosowane do wykładania dna i brzegów oczek wodnych, stawów, strumieni. Kładziemy je również w obszarze plaży przy basenie, ponieważ gładkie krawędzie kamienia nie ranią stóp. Ostatnim trendem jest ozdabianie otoczakami wnętrza domu, często w połączeniu z dużymi bryłami szklanymi. Szczególny stosunek do otoczaków mają Japończycy, którzy z zaangażowaniem wykorzystują ich regularne kształty w ogrodach ZEN. Kamień symbolizuje wieczność w  japońskiej kulturze, woda życie i przemijanie. Japoński ogród łączy energię życia przedstawiając ją z pomocą szemrzącej w fontannie lub źródełku wody i trwałość, niezmienność i stabilność kamienia symbolizowaną przez gładki, regularny kształt otoczaków.

Otoczaki pasują do wszystkiego

Otoczaki sprawdzają się w każdym pejzażu ogrodowym. Niezależnie od tego, czy budujemy ogród japoński, śródziemnomorski, naturalny czy współczesny – otoczaki równie łatwo będą jego naturalną częścią, tylko zostaną inaczej wykorzystane. Sięgniemy do innych barw, zmienimy wielkość kamieni, zmienimy ułożenie. Ale nadal każdy piękny ogród japoński, europejski, tradycyjny i współczesny potrzebuje wsparcia tych niedużych obłych kamieni. Przemyślany pomysł, uwzględniający nasze cele kompozycyjne, kolorystykę otoczenia i barwy samego kamienia jest gwarancją sukcesu i piękna naszego ogrodu.

Ozdobne kamienie dekoracyjne Bella-stone.pl

Nie lubisz kałuż?

Docenisz grys i żwir ozdobny

Grys i żwir to drobne frakcje kamienne, które występują w różnej fakturze i kolorystyce. Zarówno żwir ozdobny, grys jak otoczaki, mogą tworzyć samodzielnie duże jednolite ozdobne powierzchnie, na których nie jest potrzebny nawet fragment trawnika. Ze względu na dużą różnorodność kolorystyczną (wiele tekstur powierzchni i barw), łatwo nimi podkreślić egzotyczne rośliny, pojedyncze głazy czy np. fontannę. Grys ma ostrzejsze krawędzie niż żwir dlatego też inne są cele stosowania tego kamienia mimo że wygląda podobnie.

Ozdobne kamienie ogrodowe Zabrze Katowice Ruda Śląska Chorzów Gliwice

Same zalety – otoczaki, żwir i grys ozdobny

Mechaniczne kruszenie skał na odpowiednią gradację (wielkość) jest źródłem pochodzenia grysu ozdobnego. Grys dobrze komponuje się z roślinami i innymi kamieniami. Pasuje zarówno na ścieżkę ogrodową, chodnik, podjazd, jak przygotowanie (podsypanie) powierzchni pod rośliny, głazy i inne duże formy. Nie przemieszcza się wskutek podmuchów wiatru, zachowuje kolor i potrafi tworzyć skuteczną barierę dla wody, dzięki której nawet po rzęsistym deszczu wychodząc na podjazd albo ścieżkę nie wpadniemy do kałuży. Ponieważ jego krawędzie nie są zaokrąglone, kamienie klinują się względem siebie i nie przemieszczają nawet pod ciężarem kół samochodu. Warto mieć na uwadze, że grys to wiele rodzajów skały i bardzo szeroka kolorystyka. Szarość to

Otoczaki, żwir i grys ozdobny do ogrodu

Dostępne otoczaki, żwir i grys

Prosimy pamiętać, że kamień jako materiał naturalny jest niepowtarzalny. Możemy ustalić wielkość otoczaka, pojedynczych kamyków żwirku lub grysu oraz gatunek skały ale każda kolejna dostawa tej samej skały będzie miała inne żyłki, może ulec zmianie odcień koloru i nie mamy na to wpływu.

Transport

To naturalne, że po wybraniu swoich nowych ozdobnych kamieni ogrodowych chcą je Państwo jak najszybciej dostać. Znając końcowe zamówienie, łatwo określimy koszt transportu. Wysyłamy towar natychmiast po wpłacie.

Przewiń do góry